Kim są Amazonki?

W okresie menopauzy wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, które nie wykryte na czas kończą się mastektomią.

Amazonki, to stowarzyszenie kobiet, którym usunięto pierś w wyniku zmian nowotworowych. Klub Amazonek znajduje się w wielu nawet małych miejscowościach. Jeżeli przeszłaś mastektomię i bardzo trudno przychodzi ci zaakceptowanie zmian pooperacyjnych, w klubie spotkasz kobiety, które znalazły się w podobnej sytuacji. Utrata piersi to okaleczenie nie tylko fizyczne ale i psychologiczne. Biust to atrybut kobiecości, atrakcyjności i seksapilu, dlatego niełatwo pogodzić się z jego utratą.  Niektóre kobiety po operacji zamykają się w sobie i nie chcą rozmawiać w nadziei, że przemilczenie tematu zmniejszy psychiczne cierpienie. Nie potrafią z aprobatą patrzeć na odbicie swojego ciała w lustrze lub zupełnie unikają kontaktu wzrokowego z miejscem po operacji. Pustka w miejscu piersi może wywoływać lęki i strach.

Kobiety w Klubach Amazonek wspierają się wzajemnie w trudnych chwilach, dzielą się własnymi przeżyciami i sposobami wyjścia z impasu. Uczą się nawzajem od siebie, jak żyć bez piersi z ciągle pięknym ciałem, pozostając atrakcyjną we własnych oczach. Dzielą się energią i wolą walki z nowotworem. W wielu aspektach życia po mastektomii zrozumie cię tylko Amazonka, czyli kobieta taka jak ty.

Członkinie stowarzyszenia biorą aktywny udział w życiu oddziałów onkologicznych. Jako wolontariuszki, już w pierwszych momentach po operacji starają się udzielić pocieszenia i zrozumienia. Stają się nadzieją i żywym dowodem na to, że raka można pokonać. Uświadamiają nowicjuszkom, że przegrana bitwa o pierś to często wygrana wojna o długie lata życia w którym doświadczą jeszcze wiele szczęścia i uśmiechu. Z walki o życie, wychodzą silniejsze i paradoksalnie otwierają się na zupełnie nowe doświadczenia. Pomoc Amazonek w powrocie do zdrowia i w walce z chorobą jest nieoceniona. Dlatego na łamach portalu wyrażam głębokie uznanie i szacunek dla wszystkich członkiń i działaczek Klubów Amazonek w Polsce.

© Copyright Życie kobiet 2024