Mammografia – chroń swoje piersi

W okresie menopauzy wzrasta ryzyko chorób nowotworowych. Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się między innymi zmiany nowotworowe piersi, które przybierają postać guzków. Ogromne znaczenie w walce z nowotworem ma postawienie diagnozy we wczesnym stadium.  Wykrycie zmian nowotworowych w początkowej fazie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Na tym etapie rzadko pojawiają się objawy kliniczne, które mogłyby zaniepokoić kobietę, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne.

Do 40 roku życia strukturę piersi lepiej pokazuje badanie USG polegające na obrazowaniu budowy anatomicznej piersi za pomocą fal ultradźwiękowych. U młodych kobiet w obrazie USG jest widoczna bardziej gruczołowa budowa piersi, która daje jasny obraz, natomiast z wiekiem rośnie udział tkanki tłuszczowej- dającej ciemny obraz. Dlatego po czterdziestym roku życia, zaleca się profilaktyczne wykonywanie mammografii co dwa lata. Badanie mammograficzne, to obrazowanie budowy piersi za pomocą promieniowania rentgenowskiego.

USG i mammografia to badania bezbolesne, więc nie ma powodu do obawy przed ich wykonaniem. Jeżeli w rodzinie na raka piersi chorowała matka lub siostra, ryzyko zachorowania jest jeszcze większe. Kobiety z grupy podwyższonego ryzyka powinny szczególnie zadbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych oraz konsultacje lekarskie. USG i mammografia od trzydziestego piątego roku życia są traktowane jako wzajemnie uzupełniające się. Wykonywane w zbliżonym czasie dają  lekarzowi więcej informacji do diagnozy i zwiększają szansę na wczesne wykrycie patologicznych zmian w piersiach.

© Copyright Życie kobiet 2024