Słyszeć i nie słuchać

Menopauza i androgenopauza mogą być dodatkową przyczyną konfliktów pomiędzy partnerami. Tym bardziej, że te odmienne od siebie etapy życia w związku,  nakładają się w czasie.

Agnieszka tego dnia wróciła z pracy poirytowana.

–        Cały projekt na nic, tyle pracy i czasu na marne!- Była rozżalona i rozczarowana. Marek, mąż Agnieszki, ku jej zdziwieniu wybiegł z pokoju jakby napadło go stado czerwonych mrówek.

–        Jak to na marne, tak ciężko pracuję żebyśmy mogli wyjechać na twoje wymarzone wakacje, a ty masz tylko pretensje?! Agnieszka poczuła jak mięśnie tężeją jej na twarzy, serce przyspiesz, a dłonie zaciskają w pięść.

–        Moje wakacje? O czym ty w ogóle paplesz! Sam robiłeś rezerwację!! Na to mąż, nie wytrzymał.

–        Ja paple?! Od momentu gdy tylko weszłaś ciągle się o coś wykłócasz!

No właśnie o co chodziło w tym krótkim dialogu Agnieszce, a o co Markowi? Dlaczego, doszło do konfliktu?

Doszło do nieporozumienia, polegającego na niewłaściwym zrozumieniu kontekstu wypowiedzi rozmówcy. Agnieszka rozładowała negatywne emocje związane z nieudanym projektem, który prowadziła w pracy nie podając precyzyjnych informacji. Natomiast Marek usłyszał, jak Agnieszka poddaje w wątpliwość sens pracy nad projektem, który dopracowuje po godzinach w domu, żeby mogli wyjechać cała rodziną na wakacje. Prawdopodobnie Agnieszka wcześniej wyrażała żal z powodu braku uwagi, czasu i zaangażowania ze strony Marka.

Co mogło zapobiec wybuchowi konfliktu?

Najważniejszym elementem komunikacji jest umiejętność słuchania. Jest różnica w znaczeniu słów „słyszeć” – oznacza fizjologiczną zdolność do rejestracji dźwięków przez korę mózgową oraz „słuchać”- oznacza, zapoznać się z treścią wypowiedzi rozmówcy i odnieść do niej. W czasie słuchania rozmówcy nawiązują kontakt wzrokowy, są zwróceni do siebie twarzami, przytakują podkreślając ty samym czynność słuchania, a wyraz ich twarzy odzwierciedla wzajemne emocje. W czasie aktywnego słuchania treść wypowiedzi lepiej pozwala zrozumieć, zadawanie pytań.

Gdyby, Agnieszka przekazała swoje emocje w sposób bardziej opisowy i opowiedziała do czego się odnoszą, a Marek zachował postawę aktywnego słuchania i spokojnie wypytała żonę o szczegóły uniknęliby nieprzyjemnej wymiany zdań.

Osoby, które potrafią wysłuchać, są bardziej lubiane uchodzą za silniejsze i łatwiej osiągają zamierzone cele, ponieważ rzadko pozostają same, gdy potrafią dogadać się z ludźmi.

© Copyright Życie kobiet 2024