„Kto jest autorem mojego obrazu?”
Tego dnia krzątałam się jak zwykle po domu. Czynności związane z pielęgnacją domu przepływały przez moja głowę jedna po drugiej. Zmyć podłogę, włączyć zmywarkę, zetrzeć kurze….Hmmm… Moja dłoń, ze ścierką spoczęła na ramie portretu ślubnego moich rodziców. Sięgając po płyn zobaczyłam własne odbicie w ozdobnym regale z bibelotami. Zatrzymałam się na chwilę i w głowie przewinęła mi się myśl: Kto jest autorem mojego obrazu?
Jakie czynniki wpływają na to jak postrzegamy siebie samych?
Pewnie wymienienie paru swoich cech nie stanowi dla ciebie żadnego problemu. Skąd się wzięły cechy, które widzisz w sobie i innych?… To już całkiem inna historia.
Cechy, które składają się na obraz ciebie to informacyjne, których nauczyłaś się na podstawie twoich przeszłych i obecnych doświadczeń. Cechy, twojego obrazu mogą być jasne i ciepłe, budząc dodatnie emocje gdy myślisz o sobie. Obraz siebie może też, przypominać szare błota po horyzont w strugach deszczu i budzić ujemne emocje.
Co widać na płótnie?
Na to jak widzisz siebie składa się: to, co wiesz o sobie, jaką wartość sobie przypisujesz oraz ideał własnej osoby do którego dążysz. Wiedza na swój temat zależy od poświęconego czasu na to by zastanowić się nad własnymi decyzjami oraz przyczynami ich podjęcia. Czy pytasz innych o opinie? Obraz siebie malujesz gdy, porównujesz siebie i własną sytuację z sytuacją innych ludźmi. Informacje, które w ten sposób otrzymujesz wpływają na to jak postrzegasz siebie i jak się zachowujesz. Nie jest więc obojętne w środowisku jakich osób spędzasz czas.
W sztuce kształtowania własnego obrazu niezbędna jest umiejętność aktywnego zdobywania informacji na swój temat oraz wykorzystania ich w rozwoju. Warto więc wysłuchać tych ludzi, którzy dostrzegają nasze niedociągnięcia, jak i tych, którzy nas podziwiają. Nie wykluczone, że jedni i drudzy mają rację widząc nas z wielu rożnych stron.
O tym jak zmieniać obraz siebie przeczytasz w artykule: „Ja”, jak ciągle niedokończony szkic”